بلاگ

خودارضایی در کودکان

خودارضایی در کودکان

خودارضایی در کودکان

کودکان ممکن است فعالیت‌هایی را انجام دهند که والدین آن‌ها را مبنی بر خودارضایی بدانند. والدین ناآگاه در این شرایط به شدت وحشت می‌کنند و کودکان خود را از این کار منع کرده و او را می‌ترسانند.

اما شما به عنوان یک والد آگاه باید خودارضایی در کودکان را ریشه یابی کنید تا بتوانید بهترین عکس العمل از خودتان را به نمایش بگذارید تا ضمن اینکه سلامت روان کودک به خطر نیوفتد، امنیت و تربیت کودک نیز در حفاظت کامل باشد.

 

خود ارضایی در کودکان

کودکان تا سن 2 یا 3 سالگی پوشک می‌شوند و نمی‌توانند بخش میانی بدن خود را کشف کنند. گاهی پیش می‌آید که مادران می‌گویند “به محض باز کردن پوشک فرزند خود، می‌بینم که او فورا به اندام جنسی خود دست می‌زند و می‌خندند و من به عنوان والد به شدت نگران این موضوع هستم”

کودک از سن 3 سالگی به بعد پوشک نمی‌شود و می‌تواند برای کشف اندام‌های خصوصی خود اقدام کند. کودکان بسیار کنجکاو هستند و مدام دنبال کشف چیزهای تازه و متفاوت‌اند. هرچیزی در محیط اطراف و درون خودشان برایشان جذاب است.

آن‌ها زمانی که از سر کنجکاوی به اندام خود دست می‌زنند متوجه می‌شوند که این دست گرفتن با لذت به همراه است. به همین دلیل است که دوست دارند این کار را تکرار کنند. در ابتدا این موضوع را بدانید که این عمل کودک از سر کنجکاوی است و در سن کودکی هورمون‌های جنسی و لذت جنسی هنوز تکامل نیافته است.

 

دلایل خود ارضایی کودک

خود ارضایی در کودک

کنجکاوی ـ خودارضایی  بچه‌ ها

کودکان فقط کنجکاو هستند بدانند چه هستند و بدنشان از چه قسمت های تشکیل شده است؛ کار هر قسمت از بدنشان چیست. کودک کنجکاو به بدن خود دست می‌زند و احساس آرامش و لذت پیدا می‌کند. بنابراین دوست دارد مثل یک بازی این کار را تکرار کند.

برای راه حل، در سن کم کودک برای شناخت بدن خود دست به این کار می‌زند و ممکن است بعد از این کار به نفس نفس بیوفتد یا حتی آه بلندی ناشی از رسیدن به لذت بکشد. شما می‌توانید او را در ابتدا نادیده بگیرید.

زیرا کودک در این سن فقط سعی در پرخاشگری دارد و به جای ترک این عمل سعی در تکرار برای رساندن شما به اوج عصبانیت می‌کند. البته می‌توانید با کلامی ساده به او توضیحات کوتاهی درباره اندام‌های خصوصی وی بدهید و یادآور شوید که این کار را نباید در اجتماع انجام دهد.

 

استرس و اضطراب ـ خودارضایی کودک

ممکن است محیط خانوادگی شما به کودک تنش و اضطراب بدهد. کودک آرام کردن خود و از بین بردن این اضطراب را نیاموخته است. بنابراین دست به تنها کاری که بلد است می‌زند و از این طریق آرام می‌شود.

برای راه حل، محیطی امن و آرام برای کودک در منزل فراهم کند. سعی کنید از رسانه‌هایی که باعث توجه کودک به سمت خودارضایی می‌شوند اجتناب کنید. حواستان به موسیقی، فیلم و عکس‌هایی که کودک‌تان می‌بیند، باشید.

 

مشکلات ادراری ـ خودارضایی کودکان

ممکن است کودک شما دچار عفونت یا بیماری های عفونی شده باشد و احساس سوزش و خارش در ناحیه تناسلی خود کند. بنابراین سعی در آرام کردن درد و مشکل خود داشته باشد.

 

راه حل خودارضایی در کودکان

خودارضایی کودکان

از او سوال بپرسید که آیا احساس ناراحتی دارد؟

مشکلی وجود دارد؟

سعی کنید بررسی کنید و مشکل وی را حل کنید. باید حواستان به سلامت جسمی کودک باشد و علائم وی را بررسی کنید. در صورت نیز به پزشک متخصص مراجعه کنید.

 

کودکان چگونه خودارضایی می‌کنند؟

خودارضایی در دختر بچه ها و پسر بچه ها با هم متفاوت است.

پسر بچه ها با مالش آلت تناسلی یا فشردن آن خودارضایی می‌کنند. در حالیکه دختربچه این کار را با خوبیدن روی شکم یا مالیدن خود به عروسک یا جایی انجام می‌دهند. در ابتدا این موارد فقط از سر کنجکاوی است.

اما اگر تربیت و محیط اطراف کودک درست نباشد و وی در اضطراب و تنش بزرگ شود. این کار به خودارضایی و راهی برای رهایی از شرایط بد تبدیل می‌شود.

 

چه زمانی کودک نیاز به روانشناسی جنسی دارد؟

خودارضایی بچه ها

رفتار کودکان ناشی از هورمون‌های جنسی نیست. آن‌ها از سر کنجکاوی این کار را می‌کنند و در صورتی که والدین و محیط خوبی داشته باشند به راحتی می‌توانند به شناخت کافی درباره بدن خود برسند و این مسئله را بدون پیش آمدن مشکل پشت سر بگذارند.

اما اگر متوجه شوید که کودک بیش از حد این عمل را تکرار می‌کند، در حدی که دست از بازی با دوستان و اسباب بازی‌هایش می‌کشد و یا خشمگین و پرخاشگر شده است باید دست به اقدام بزنید.

ابتدا پدر و مادر با یک روانشناس صحبت کنند و سپس طبق دستور وی برای حل مشکل کودک اقدام کنید.

 

اگر کودک خود را حین خودارضایی دیدیم چه کنیم؟

دیدن کودک در این وضعیت ممکن است کمی شما را عصبی کند. درحالیکه باید سعی کنید بر خودتان کنترل و تسلط داشته باشید و با لحن عادی در حالیکه هیچ خشونت و عصبانیتی ندارید با کودک صحبت کنید.

 

سخن پایانی

در عصر حاضر دسترسی به محتواهای جنسی و یا مکالمات جنسی بسیار آسان شده‌ است. باید توجه بسیاری به محیط اطراف کودک داشته باشید تا از خودارضایی در کودکان جلوگیری کنید.

توجه آن را معطوف بازی و شادی کنید. محیط آرام زندگی و محبت والدین درمان این راه حل است.

تهیه دوره ترک خود ارضایی ـ با تدریس دانیال نظامی ـ سایت راهبری

دیدگاهتان را بنویسید