بلاگ

آیا خودارضایی باعث جوش می‌ شود

آیا خودارضایی باعث جوش می شود

آیا خودارضایی باعث جوش می‌ شود

یکی از متداول ترین سوالاتی که در بحث خودارضایی میان افراد وجود دارد این است که آیا خودارضایی باعث جوش می‌ شود؟ و آیا بروز این التهابات در زنان و مردان متفاومت است؟

این سوال را ابتدا باید در تجربیات خود بررسی کنید. آیا تا بحال با خود ارضایی دچار برون ریزی جوش و آکنه شده‎اید؟

در این مقاله این موضوع را به صورت کامل قفل گشایی می‌کنیم.

 

خود ارضایی | جوش صورت

 ازنظر منابع بسیاری خود ارضایی فایده دارد. در صورتی فایده دارد که شریک جنسی سالمی وجود نداشته باشد و فرد در صدد برطرف کردن نیازهای غریضی خود خودارضایی کند.

اما اینکه خودارضایی تبدیل به یک اعتیاد شود، حتما پیامدهای منفی دارد و منجر به آسیب‌های شدید جسمی و روانی برای افراد خواهد شد.

 

ترک کردن خود ارضایی

 

خودارضایی و سلامت پوست

در زمینه خودارضایی و روابط جنسی تحقیقات خیلی کمی انجام شده و عموما جامعه این عمل را رد میکند. بنابراین تحقیقات ناچیزی در زمینه اختلالات هورمونی ناشی از خودارضایی صورت گرفته است.

جالب است بدانید که خودارضایی تاثیر بسیار ناچیزی روی اختلالات و تغییرات هورمونی دارد. اکثر افراد در سنین نوجوانی که دوره بلوغ است دچار تغییرات شدید هورمونی می‌شوند.

این تغییرات روی بزرگ شدن منافذ پوستی و افزایش فعالیت غدد پوستی مثل غده عرق و غده ترشح کننده سبوم (چربی طبیعی پوست) تاثیر گذاشته و با انسداد منافذ موجب جوش و آکنه می‌شود.

البته سهل انگاری در دوران نوجوانی نیز باعث افزایش جوش و آکنه می‌شود چراکه افراد در این سن مراقبت‌های درست پوستی ندارند و با عدم مراقبت نادرست این انسداد منافذ را افزایش می‌دهند. در نتیجه باعث جوش و التهابات شدید پوستی می‌شوند.

 

آیا تحریک شدن و خودارضایی باعث جوش صورت می‌ شود؟

به هیچ عنوان خودارضایی و تحریک شدن نمیتواند با تغییرات هورمونی باعث بروز جوش و آکنه شود و این موضوع که خودارضایی باعث التهابات پوستی می‌شود یک دروغ بزرگ است.

البته این موضع نیز 100 درصد نیست و ممکن است چنددرصدی از مردم نسبت به نوع ژنتیکی که دارند تغییرات هورمونی بیشتری را احساس کنند.

با این حال برای رسیدن به این پاسخ ابتدا فرد باید بررسی کند که آیا مراقبت و روتین پوستی مناسب و منظمی دارد یا خیر؟

 

علت جوش صورت بعد از رابطه و خودارضایی

افراد ممکن است بعد از خودارضایی دچار عذاب وجدان شدید یا احساس گناه شوند. با این کار احساس استرسی خاص را به خود وارد کرده و کمک به ترشح هورمون‌های نظیر کروتیزول می‌کنند. این حجم استرس و ندامت باعث ترشح بیش از حد سبوم پوستی شده و اگر روتین پوستی مناسبی نداشته باشید، التهابات پوستی برون ریزی کرده و متوجه جوش و آکنه می‌ شود.

با این حال اصلی ترین دلیلی که باعث برون ریزی التهابات پوستی می‌شود نداشتن روتین پوستی و لایف استایل(رژیم غذایی و ورزش منظم) است.

 

نتیجه گیری سوال آیا خودارضایی باعث جوش می‌ شود

به طور کلی دلیل اصلی بروز جوش و آکنه در سنین بلوغ و در سایر سنین، ترشح بیش از حد سبوم توسط غدد سباسه، انسداد منافذ و فعالیت باکتری‌های مقیم روی پوست است و میتوان با مراقبت‌های پوستی مناسب و به موقع آن را درمان کرد.

بنابراین اینکه بسیاری می‌گویند جوش زدن به خاطر خودارضایی کاملا غیر علمی است و هر جوش و آکنه‌ای به خودارضایی ارتباطی ندارد.

ولی خودارضایی ضررهای بسیاری دارد که ما در این سایت راهبری به طور تخصصی به آن پرداخته‌ایم؛

دیدگاهتان را بنویسید